K nastavení správné životní rovnováhy, je důležité se znát.
Sebepoznání, je jedním z klíčů k pochopení svých vlastních limitů
K nastavení správné životní rovnováhy, je důležité se znát.
Sebepoznání, je jedním z klíčů k pochopení svých vlastních limitů
Rozlišujeme mezi různými typy hranic, mezi ty nejdůležitější patří:
Fyzické hranice nastavujete tak, aby ostatním naznačovaly, jak daleko mohou s dotykem dojít. Nastavením limitů určujeme, jak blízko k nám může někdo jiný přistoupit a kdo se nás může dotknout a do jaké míry to může udělat.
Psychické limity nám ukazují, že nikdo jiný nemůže ovládat naše myšlenky, a že se nemusíme vždy řídit myšlenkami ostatních. Máme své vlastní myšlenky a svůj vlastní způsob smýšlení na základě, kterého utváříme a vyjadřujeme i svůj vlastní názor.
Emoční limity – jde o naše vlastní emoce a pocity a emoce ostatních a o to, jak je rozlišit a umět se s nimi vypořádat. Lidé kolem nás mohou být dominantní, manipulativní, … Naše vlastní emocionální hranice nás dělí od těchto škodlivých vnějších vlivů. Některé emoce pocházejí z našeho nitra, ale jiné lze ovlivnit zvenčí, například prostřednictvím emocí ostatních. Stejně jako u fyzických hranic jsme to mi samy, kdo určujeme naše emocionální hranice a je jen na nás, zda je budeme sledovat a ukazovat.
Nastavení hranic je často komplikováno různými pocity:
Ale také podle norem a hodnot:
Díky jasnému „ano“ tomu na čem vám opravdu záleží, se budete cítit spokojenější, oceněnější a klidnější. Pak se vytratí i pocit, že musíte neustále něco dělat nebo, že něco udělat nestihnete.
Výhody nastavení hranic:
Mnohokrát během svého života staneme na křižovatce, kde musíme nechat „zemřít” uplynulé životní období. Jsou to...