Traumatické zážitky
Traumatické zážitky
Některé události mohou mít hluboký dopad na život člověka a i po dlouhé době mohou stále zásadním způsobem ovlivňovat jeho každodenní fungování. Lidé mohou roky chodit se strachem, smutkem, studem, vinou, bezmocí nebo lítostí, …
S integrální terapií se základní příčina dostane na povrch a může dojít ke zpracování traumatu, aniž by se člověk musel opětovně ponořovat do nepříjemných skutečností minulosti. To platí i pro různé fyzické potíže, které se objevují bez zjevné příčiny. Cílem terapie je zpracovat staré prožitky a vzpomínky na nepříjemné a negativně ovlivňující události a tím omezit obtíže nebo je, dokonce zcela vymizet s ohledem na potřeby TEĎ a TADY. Můžete se tak vymanit ze sevření své minulosti a dát svému životu jiný směr. Směr, kterým se chcete sami vydat!
Máte nějaké dotazy? Zjistěte jak vám mohu pomoci nebo si rovnou napište o svůj termín.
Traumatická paměť
Jakákoli špatná událost, která má trvalý negativní vliv na něčí život jako vzpomínka, je traumatickou vzpomínkou. Pro traumatickou vzpomínku jsou typické intenzivní emoce, živé obrazy a fyzické reakce na ně. Tyto vzpomínky se opakovaně aktivují v situacích, které se podobají (spouštějí) situacím a prožitkům během traumatické události. Například zvuk, který slyšíte, vůně, kterou cítíte, nebo obraz, který vidíte, může násilně vrátit obrazy a pocity spojené s touto událostí v přítomnosti, včetně všech fyzických reakcí té doby.
Kdy zažíváte trauma?
O traumatu mluvíme, pokud jde o vzpomínky na šokující události, které se neustále vynořují, včetně děsivých obrazů, re-zážitků, flashbacků a nočních můr. Dalšími stížnostmi, které se často vyskytují, jsou úlekové a vyhýbavé reakce, které působí nevědomě na váš současný život a vyvolávají ve vás nepříjemné pocity v běžných činnostech, kde by neměly být. To se obvykle označuje jako “posttraumatická stresová porucha” (PTSD). Stížnosti mohou nakonec vyústit v úzkost nebo záchvaty paniky, deprese, pocity viny, sklíčenost, nejistotu nebo nedostatek sebevědomí, například v sociálních situacích.
Důsledky nevyřešeného traumatu
Situace v každodenním životě, které (často nevědomě) vyvolávají (spouštějí) vzpomínku na trauma, aktivují reakci boj/útěk/zmrazení a nevědomé chování při přežití. Přestože vás strategie přežití po traumatických událostech drží nad vodou, z dlouhodobého hlediska jsou vždy destruktivní. Už vám nestačí, už vás nechrání, naopak; uvězní tě to v neštěstí. Jsi rukojmím svých traumat.
Nezpracované trauma se může nakonec projevit v psychických potížích, jako je úzkost, deprese, obsedantní a kompulzivní chování. Nezpracované trauma se však může projevit i ve formě fyzických potíží, někdy i vážných onemocnění, nebo neschopnosti vytvářet kvalitní vztahy či pečovat o své blaho.
Strategie přežití
Můžete se snažit blokovat či potlačovat trauma nebo nepříjemné zážitky, protože emoce jsou příliš bolestivé a ohromující. Nebo proto, že se stydíte za to, co se vám stalo, za postoj nebo emoce. Snažíte se na trauma zapomenout, už na to nechcete myslet. Abyste se po traumatickém zážitku vrátili do normálního života, podvědomě k tomu používáte řadu psychologických mechanismů. Jedná se o tzv. strategie přežití (označované také jako: coping, odpor, obranné mechanismy). Toto je nevědomé chování, kterým se snažíte chránit, abyste znovu necítili bolest a utrpení traumatu.
- Ignorování, bagatelizace a popírání traumatu
- Hledání rozptýlení
- Ze svých problémů začnete obviňovat ostatní
- Ostatní vám nedůvěřují, dominují a/nebo ovládají
- Lítostivé okamžiky – Prosím, vymaž se, chci být jako dřív
- Stahujete se, izolujete. Vyhýbáte se určitým činnostem nebo lidem
- Příliš vysoké požadavky na sebe, ostatní. Například perfekcionismus ze strachu z chyb
- Agresivní chování
- Otupení a znecitlivění vůči sobě
- Atd.
Zpracovat trauma
Poznáváte se v tomto článku? Naštěstí se s tím dá něco dělat! Ošklivé vzpomínky mohou být zpracovány integrální terapií traumatu. Jemný a citlivý přístup, který vám pomůže zpracovat bloky i u potlačených a hluboce skrytých traumat, která ve vás vyvolávají napětí a stížnosti. Můžete se tak vymanit ze sevření své minulosti a dát svému životu jiný směr. Směr, kterým se chcete sami vydat!
Related Posts
Životní křižovatky
Mnohokrát během svého života staneme na křižovatce, kde musíme nechat „zemřít” uplynulé životní období. Jsou to...